Skip to content

Witamy!

Ruszyliśmy z naszą stroną! Znajdują się tu wszelkie informacje dotyczące działalności członków Akademii Liderów Cogito. Zapraszamy do dyskusji na forum.

Zapraszamy również do dzielenia się uwagami i komentarzami na naszej stronie. Komentuj klikając w słowo „Witamy!”.


 1. Barbara pisze:

  Strona Akademii Liderów Cogito jest interesująca, istnieją różnorodne formy prezentowania tematyki związanej z psychiatrią. Można się dowiedzieć o aktualnej działalności członków ALC w całym kraju.
  Dobrze, że istnieje też zakładka gdzie szukać pomocy, bo ułatwia to dotarcie do odpowiednich miejsc, lub skorzystania z podanych telefonów.

  • parzusia pisze:

   To dopiero początek, ale z całego serducha trzymam kciuki za ciekawe materiały na tej stronie <3

   • Anna Liberadzka Stowarzyszenie "Otwórzcie Drzwi" pisze:

    Tak, to dopiero początek, a ja zachęcam wszystkie osoby, do podsyłania nam ciekawych artykułów (na adres anna.liberadzka@wp.pl). Zapraszam zwłaszcza do tego członków Akademii Liderów Cogito, gdyż wiem, że przynajmniej niektórzy mają na swoim koncie nawet po kilka napisanych artykułów. Nie bójmy dzielić się wiedzą i własnym doświadczeniem. Dobrego! 🙂

    • Agnieszka K. pisze:

     Dziękuję całej Akademii Liderów Cogito, za to co robicie. Niesiecie optymizm i nadzieję!

    • Porozumienie na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego pisze:

     Gratulujemy Wam nowej inicjatywy!!! Trzymamy kciuki za rozwój przedsięwzięcia !!!

  • Mateusz Warcula pisze:

   Tak, ta zakładka, gdzie szukać pomocy jest bardzo ważna, fajnie że ją zamieściliście, dziękuję 🙂

  • Ogólnopolska Federacja Rodzin Osób Chorujących Psychicznie "Rodziny" pisze:

   Bardzo interesująca strona, wiele przydatnych informacji i linków.

 2. Barbara pisze:

  Fajnie jest zobaczyć na zdjęciach osoby, które nie boją się ujawnienia, że kiedyś miały kryzys psychiczny

 3. Anna Liberadzka pisze:

  Bardzo się cieszę, że strona działa już bez zarzutu i ponownie zachęcam do zamieszczania wszelkich uwag i komentarzy. Liczę zwłaszcza na głos członków i sympatyków Akademii Liderów Cogito 🙂

 4. Dagmara pisze:

  Filmy edukacyjne zamieszczone na stronie to świetny pomysł na dzielenie się wiedzą!

 5. W zakładce O NAS jest mowa o dzieleniu się doświadczeniami i wzajemnym wzmacnianiu się członków Akademii Liderów Cogito. To chyba kwintesencja sensu istnienia Akademii – o ile dzielenie się i wzmacnianie ująć w szerokiej perspektywie społecznej. Nie jest tajemnicą, iż wzmocnienia z naszej strony oczekują liczni niestowarzyszeni pacjenci – oby nasze zaangażowanie prowadziło też do wzmocnienia nie tylko społeczeństwa obywatelskiego, ale i ducha bezinteresownej służby w nas samych…

  • Józef M. pisze:

   Tak, ja właśnie jestem takim „niestowarzyszonym pacjentem” a Wasz głos bardzo mi pomaga. Pochodzę z małej miejscowości i życzyłbym sobie, aby w mojej miejscowości też kiedyś zawiązało się stowarzyszenie lub fundacja. Na razie nie znam nikogo oprócz mnie z podobnymi „dolegliwościami”

   • Łukasz P. pisze:

    Ja też pochodzę z małej miejscowości, gdzie nie ma dosłownie nic. Trudno jest z dostępem do lekarza psychiatry czy psychologa lub innego psychoterapeuty. Taka strona jak Wasza daje nadzieję, że można zrobić coś pozytywnego z doświadczeniem choroby, przekuć je w jakąś wartość

   • Arkadiusz Kowalczyk pisze:

    Panie Józefie, życzę aby znalazł Pan ludzi wokół siebie, z którymi będzie Pan mógł dzielić nie tylko troski i niepokoje, ale też i radości – oby było ich jak najwięcej na Pana drodze!

  • Anna Węglarz pisze:

   To bardzo ważny aspekt. Nie tylko skupiamy się na zdrowieniu, ale również wzrastamy jako ludzie, dostrzegamy brata czy siostrę w drugim, nawet tzw. „obcym” człowieku.

  • Zakład Psychiatrii CMUJ pisze:

   To piękna idea, cieszymy się Waszą mądrością i dojrzałością.

  • Porozumienie na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego pisze:

   Tak, jesteście nadzieją szczególnie dla niezrzeszonych pacjentów. To wielka odpowiedzialność. Życzymy by nie stała się ona dla Was ciężarem.

 6. Anna Węglarz pisze:

  Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi można porównać do mostu, który łączy chorobę ze zdrowiem. Jeśli zaznało się w życiu kryzysów psychicznych, to trudno udawać, że tego nie było, nawet jeśli minęło dużo czasu od zaostrzenia choroby. Spotkania, nawiązywanie przyjaźni z ludźmi, którzy mając za sobą kryzysy, walczą o jakość swojego życia, są niezwykle cenne.

  • Arkadiusz Kowalczyk pisze:

   Pięknie napisane! Widać, że to nie tylko organizacja, ale tez wspólnota ludzi, których łączą silne więzy.

 7. Jang pisze:

  Dzień Dobry, chciałem pochwalić stronę za podnoszenie bardzo ważnej i aktualnej tematyki, jaką jest zdrowie psychiczne oraz prezentowanie postaci, które tak wiele w tej dziedzinie zrobiły i robią. Trzymam kciuki z całej siły za dalszą pomyślność i wzrostowe tendencje we wszystkich opisywanych na stronie obszarach, szczególnie za rozwój kompetencji osobistych wszystkich uczestników Akademii Liderów Cogito! Pozdrawiam 🙂

 8. Aleksandra Kożuszek Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu pisze:

  Dziękuję wszystkim, którzy wystąpili w filmach przed kongresem zdrowia psychicznego. Pokazaliście, że kryzys psychiczny nie oznacza wycofania się z życia społecznego. Z wypowiedzi Mateusza wynika, że wręcz przeciwnie- te trudne doświadczenie mogą pomóc w samopoznaniu i odkryciu własnego potencjału. Bliskie mi jest widzenie roli życia duchowego i towarzyszenia bliskiej osoby w procesie zdrowienia, jakie prezentuje Kasia z Ernestem. Mam świadomość, że bez kochającej obecności mojego męża nie wydobyłabym się z licznych dołów i nie powróciłabym do zdrowia. Chyba najlepszym lekarstwem jest „miłościoterapia”.

  • Andrzej Kalemba pisze:

   Olu, Twój komentarz był dla mnie bardzo inspirujący! Poniżej krótka refleksja na temat miłości 🙂

   Miłość jest fundamentem i korzeniem każdego wzrostu. Bez niej nasze życie traci sens. Sprawia, że nam się chce wstawać co rano. Czasami się ukrywa przed naszym wzrokiem, ale zawsze jest. Nawet wtedy, gdy mamy najgorsze dni w życiu. Nawet wtedy, gdy ciemna noc zawitała do nas i nie chce nas opuścić. Wtedy jeszcze bardziej jest. Wtedy jest najbliżej nas. Miłość właśnie puka do drzwi Twojego serca i liczy tylko na jedno. Liczy, że jej otworzysz. Masz zawsze możliwość wybrania jej lub odrzucenia. Gdy ją wybierzesz Twoje życie może się zmieni, a może będzie takie samo. Twoje serce jednak już nigdy nie będzie takie samo, gdyż zaczęło kochać. Jest w nim Miłość, która jest zawsze na wyciągnięcie Twojej ręki. Możesz ją przyjąć lub odrzucić. Wybór należy do Ciebie…

   Życzę każdej Osobie, która przeczyta te słowa, aby była szczęśliwa i pełna miłości 🙂

  • Krzysztof L. pisze:

   Ja też jestem pod wrażeniem tych filmów. Trzeba się wykazać wielką odwagą moralną, aby w takim filmie wystąpić.

  • Olu podoba mi się Twoje określenie miłościoterapia. Tak to jest tak. I choć mój „niedoszły mąż” już nie jest moim mężęm to jednak od innych i od Boga otrzymałam to o czym piszesz miłościoterapie. I to najważniejsze pomogło i pomaga na codzień. 🙂 pozdrawiam serdecznie Asia
   P.S. A gdzie na stronie mozna znaleźć info o Twojej książce?

  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Krakowie pisze:

   Przyłączamy się do podziękowań dla tych wszystkich, którzy wystąpili w filmach przed Kongresem Zdrowia Psychicznego. To bardzo wzmacniające zobaczyć Waszą odwagę i determinację w walce o lepsze jutro dla wszystkich osób chorujących psychicznie w Polsce

  • Zakład Psychiatrii CMUJ pisze:

   My również dziękujemy i gratulujemy tym wszystkim, którzy udostępniają swój wizerunek, w imię tego, aby wszystkim chorującym psychicznie żyło się na tym świecie odrobinę lepiej.

  • Olek P. pisze:

   Przyłączam się do podziękowań dla osób występujących w filmach promujących Kongres. Zarówno te filmy jak i sam Kongres okazały się sukcesem.

  • Polski Instytut Psychodramy Stowarzyszenie pisze:

   My też dziękujemy za Wasze występy w tych filmach. Gratulujemy odwagi i dojrzałości.

 9. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na strone nieformalnej grupy Wolni Razem.

 10. Agnieszka Słabko pisze:

  Bardzo podoba mi się tekst Pana Zygmunta Marka Miszczaka, który opowiada z perspektywy osoby chorującej psychicznie o kryzysie, nadziei i zdrowieniu. Jak pisze, dzięki wsparciu otoczenia, empatii ze strony najbliższych i dzięki psychiatrii środowiskowej osiągnął cele, które wydają się nieosiągalne dla wielu osób chorujących. Założył rodzinę, pracuje, pisze, realizuje swoje pasje i marzenia. To piękne świadectwo.

  • Olek P. pisze:

   Tak to opowieść o Wielkiej Wygranej: wygranej walce z chorobą i wygranym życiu. wynika z niego, że bez dawania sobie nadziei nie ma szans na zdrowienie i wyzdrowienie

  • Polski Instytut Psychodramy Stowarzyszenie pisze:

   Tekst Pana Zygmunta Marka Miszczaka jest bardzo piękny. To ważny głos, dobrze że stworzyliście dla niego przestrzeń, aby zaistniał.

  • Matti S. pisze:

   Także jestem pod wrażeniem tego tekstu. To ważne by dzielić się właśnie takimi pozytywnymi doświadczeniami. Takie opowieści niosą nadzieję także dla innych osób chorujących.

 11. Zuzanna S. pisze:

  Dziękuję za dodanie zakładki: Gdzie uzyskać pomoc. Ciężko jest znaleźć w sieci równie wyczerpujące opracowanie

 12. Iwona KS pisze:

  Strona jest bardzo przejrzysta i pomocna. Wiele ciekawych informacji. Zakładka „gdzie uzyskać pomoc” – bardzo wartościowa

  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Krakowie pisze:

   Tak, my także korzystamy z zakładki „gdzie uzyskać pomoc” i odsyłamy do niej naszych pacjentów.

 13. Grzegorz pisze:

  Super inicjatywa! Zakładka „gdzie pomoc” bardzo „pomocna” 🙂

 14. Joanna pisze:

  Byłam na I Kongresie Zdrowia Psychicznego! Wspaniała atmosfera! Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego zainicjowania. Mam nadzieję, że niebawem spotkamy się po raz kolejny. Zmieniajmy polską psychiatrię!

  • Agnieszka Słabko pisze:

   Ja na Kongres nie dotarłam, ale na pewno będę na następnym. Słyszałam mnóstwo dobrego o tym Kongresie i żałuję, że w nim nie uczestniczyłam.

  • Stowarzyszenie Rodzin "Zdrowie Psychiczne" pisze:

   Ten Kongres to ogromny krok naprzód zarówno dla osób chorujących psychicznie jak i dla rodzin osób chorujących psychicznie.

 15. Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego pisze:

  Kochani! Cieszymy się z powstania kolejnej inicjatywy! Trzymamy za Was kciuki.
  We wrześniu zapraszamy na nasze XXVIII sympozjum, które odbędzie się wspólnie z XV krakowskim Forum Psychiatrii Środowiskowej.
  Kraków 28-30 września 2017r.

 16. Małopolska Filia Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP pisze:

  Polecamy serię filmów edukacyjnych
  DROGOWSKAZ- ODNALEŹĆ SIEBIE

 17. Damian Hamerla - Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pisze:

  Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony stroną Akademii Liderów Cogito. To co przykuło moją uwagę to przede wszystkim jej zawartość i forma. Tutaj znajduję wiele materiałów merytorycznych (dostępnych w różnej atrakcyjnej formie!) przydatnych zarówno osobom dotkniętych różnymi kryzysami psychicznymi, jak i tym, którzy pracują z takimi osobami, tak jak ja. Z przyjemnością będę rekomendował różnym środowiskom, z którymi pracuję Waszą stronę jako wiarygodne źródło wiedzy, dzięki której potrzebujący mogą otrzymać konkretne wsparcie.

  • Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej pisze:

   My również będziemy rekomendować stronę zarówno profesjonalistom, jak i pacjentom, którzy się do nas zgłaszają.

 18. W zakładce O NAS napisano, iż Akademia Liderów Cogito jest nowym sposobem pokonywania piętna. Jest też skuteczną drogą pokonywania autostygmatyzacji. Czyż każdy z nas – uczestników Akademii – nie czuje się silniejszy czując, że swoim doświadczeniem (także tym trudnym – wynikającym z choroby) może służyć innym; może wspierać osoby doświadczające, tak jak niegdyś on, kryzysu psychicznego? To poczucie przydatności i odpowiedzialności za innych sprawia, iż nie ma w nas miejsca na negatywną samoocenę.

  • Dorota Wypich pisze:

   Tak, Marku, „poczucie przydatności i odpowiedzialności za innych” sprawia, że życie nabiera sensu i kolorów. Nie trzeba się obawiać, że nie damy rady, każdy ma potencjał, który można wykorzystać – „sie ma serce i z niego korzysta”, jak śpiewa Ela Adamiak.

  • Grzesiek Włodarczyk pisze:

   Gratuluję Wam całej inicjatywy Akademia Liderów Cogito. To dobrze, że powstał taki ruch, dobrze że jest ktoś, kto na reprezentuje i w końcu nie są to profesjonaliści, ale osoby, które same przeżyły kryzys psychiczny. Trzymam kciuki, by ruch się rozwijał. Nie ustawajcie w swoich działaniach!

 19. Mateusz Biernat pisze:

  Czuję i głęboko wierzę, że działania osób, które doświadczyły kryzysu, doprowadzą do zmian nie tylko w zmianach systemowych, lecz również w postrzeganiu potencjału tkwiącym w każdym człowieku bez względu na kryzys psychiczny czy też jego brak. Ze względu na godność bycia człowiekiem.

  • Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej pisze:

   Tak, to ważne, aby dostrzec Wasz potencjał. Swoimi działaniami, mocno przyczyniacie się, aby do tego doprowadzić.

  • Stowarzyszenie Rodzin "Zdrowie Psychiczne" pisze:

   Też mam nadzieję, że Wasze działania przyczynią się do zmiany postrzegania osób chorujących psychicznie. Pięknie napisałeś o godności bycia człowiekiem, tymczasem nadal w wielu sytuacjach chorujący są tej godności pozbawiani. Wciąż zdarzają się sytuacje, gdzie są traktowani po prostu nieludzko. To musi się zmienić!!!

   • Tomek K. pisze:

    Tak, na tym polu jest wciąż wiele do zrobienia. Musimy działać RAZEM, tylko wspólne działania mają moc przebicia.

   • Krzysztof L. pisze:

    Tak, nadal zdarzają się sytuacje, i to wcale nierzadko, kiedy godność osób chorujących psychicznie jest naruszana – tylko razem możemy to zmienić!!!

 20. Stowarzyszenie na Rzecz Rozowju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej pisze:

  Gratulujemy znakomitej inicjatywy i cieszymy się, że ruch osób po kryzysach rośnie w siłę. Zapraszamy też na naszą stronę http://www.stowarzyszenie-rozwoju.eu i do nowo otwartego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego im. Antoniego Kępińskiego (ul. Olszańska 5).

 21. Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej pisze:

  Świetna inicjatywa! Przełamywanie piętna i umacnianie osób, które doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym. Tak Trzymać!

 22. Dorota Wypich pisze:

  Gratuluję wszystkim, którzy pracowali nad przygotowaniem strony akademii liderów. Efekt jest znakomity! Bardzo przydatne są informacje o tym, gdzie można znaleźć pomoc w sytuacjach kryzysowych. Z przyjemnością obejrzałam też galerię zdjęć, przypomniałam sobie wspólnie spędzone chwile. Cenne jest to, że mogliśmy poznać ludzi działających w stowarzyszeniach osób po kryzysach psychicznych. Razem możemy dawać świadectwo, że wyzdrowienie jest możliwe oraz że można prowadzić satysfakcjonujące życie pomimo choroby. Zgadzam się też z Olą, że wielką rolę odgrywa „miłościoterapia”. Dobrze jest odnaleźć osobę, z którą można dzielić życie, warto kochać. Edith Piaf tak odpowiedziała na pytanie, co zrobić, aby być szczęśliwą: „KOCHAJ”! Kochaj też życie, przyjaciół, no i siebie samego!

  • warsztat Terapii Zajęciowej Gaudium et Spes pisze:

   O „miłoscioterapii” mówił też Daniel Fisher. Podobnie jak Edith Piaf mówił: „KOCHAJ” i opowiada jak jego życie zmieniło się kiedy pokochał swojego kota. Dla niego to był początek zdrowienia – poczuć się odpowiedzialnym za mały skrawek życia obok siebie.

  • Ośrodek Wsparcia Kraków pisze:

   My także gratulujemy twórcom tej strony!!! To ważne i potrzebne, co robicie.

  • Krzysztof L. pisze:

   Przyłączam się do gratulacji dla Twórców strony!!!

 23. Niezwykle wartościowy tekst „O barierach w pracy i zatrudnianiu osób chorujących psychicznie-perspektywa beneficjentów”. Autorka m.in. zwraca uwagę na środowisko pracy-szalenie ważne zarówno dla osób chorujących, jak i zdrowych. W Polsce mało uświadomiony aspekt pracy. Nie chodzi o to, by zdobyć jakiekolwiek zajęcie, lecz takie, które będzie zgodne z predyspozycjami pracownika, stanie się dla niej/niego źródłem satysfakcji i samorealizacji.

  • Matti S. pisze:

   Tak, ja jestem tego przykładem. Od kiedy udało mi się znaleźć satysfakcjonującą mnie pracę, moje problemy ze zdrowiem psychicznym nagle odeszły. Obecnie od 6 lat jestem w remisji, z drobnymi tylko „wachnięciami”, które za każdym razem udało mi się zwalczyć w zarodku nie doprowadzając do kolejnego epizodu chorobowego. To praca właśnie nadaje sens, cel i strukturę mojemu życiu. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwym człowiekiem.

  • Fundacja KTO Kultura Troska Otwartość pisze:

   Tak, to bardzo wartościowy tekst. Ważna jest praca, ale praca dostosowana do potrzeb i możliwości poszczególnych osób.

  • Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej pisze:

   Z naszej perspektywy możemy poświadczyć, że praca jest niezwykle cennym doświadczeniem dla osób chorujących psychicznie, dlatego staramy się przygotowywać do niej naszych uczestników.

  • Grzesiek Włodarczyk pisze:

   Tak, praca to bardzo ważny aspekt dla osób z doświadczeniem choroby psychicznej. Praca daje poczucie satysfakcji, przynosi gratyfikację finansową, ale też przywraca sens życia niejednej osobie.

  • Emilia pisze:

   Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten tekst, to fakt, ze praca jest dla nas niezwykle ważna, ale prawda jest taka, że mało kto ma możliwość jej doświadczyć…

 24. Galeria Miodowa pisze:

  Jesteśmy pełni uznania dla zrealizowanych przez Was 11 projektów. Ich opisy i kwoty uzyskanych dotacji robią wrażenie. Z całego serca gratulujemy! 🙂

 25. Ewa Piskorska, eF kropka pisze:

  Zebranie w jednym miejscu infolinii, telefonów zaufania i placówek opieki psychiatrycznej, to świetny pomysł Gratulacje. 🙂

  • Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej pisze:

   My także gratulujemy tego pomysłu i jego wykonania. Polecamy zakładkę zainteresowanym osobom, które się do nas zgłaszają.

 26. Czytając tak mądre i poruszające komentarze nabieram przekonania – po prostu przesiąkam odczuciem, że my – czyli Akademia Liderów Cogito – powinniśmy jeszcze wiele uczynić dla środowiska osób chorujących psychicznie w Polsce. Tymczasem to dobrze, że dojrzewamy i umacniamy się wzajemnie. Jestem Wam wdzięczny, bo także dzięki lekturze Waszych komentarzy czuję się silniejszy w zwyczajnych, codziennych sytuacjach życia.

 27. Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej pisze:

  filmy zamieszczone na stronie są świetnym elementem edukacyjnym. Dziekuję

 28. Dorota Wypich pisze:

  Witam!
  Polecam książkę Krystyny Rożnowskiej pt. „Można oszaleć”, wydaną przez Wydawnictwo WAM w 2017 roku, z okazji 100lecia szpitala w Kobierzynie. To znakomita historia kobierzyńskiego szpitala, autorka opisuje też losy niektórych pacjentów. Jest to spojrzenie osoby z zewnątrz na chorujących psychicznie, powinni się z nim zapoznać też ci, którzy stygmatyzują takich ludzi. Recenzja tej książki napisana przez Jolantę Janik ukaże się w 37 numerze „Dla Nas”, który zostanie wydany w drugiej połowie września 2017 roku.

  • Grzesiek Włodarczyk pisze:

   A gdzie tą książkę można dostać? Pani polecenie brzmi ciekawię, nie mogę się też doczekać recenzji, która będzie w czasopiśmie „Dla Nas”

   • Barbara pisze:

    Próbujmy zainteresować stroną Akademii Liderów Cogito nasze rodziny i znajomych, bo znajdą tu wiele ciekawych rzeczy, a być może komuś pomoże ona w zdrowieniu, więc warto.
    Barbara

  • Alicja K. pisze:

   Też czytałam tą książkę i szczerze ją polecam.

 29. Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej pisze:

  Koniecznie trzeba polecić tę stronę!!

 30. Jang pisze:

  Bardzo przydatne są wytyczne w zakładce „O Nas” – wypunktowane wskazówki, na co zwracać uwagę oraz obszary, które warto rozwijać. Budowanie kompetencji jest rzeczą o fundamentalnym znaczeniu i raz rozwinięte zawsze się w życiu przydadzą. Wyrazy uznania dla autorów programu!
  Sam korzystam z Ich wiedzy i bardzo chwalę sobie skuteczność nabytych umiejętności – warsztaty pozostają w pamięci na długo i efekty nie ulegają „przedawnieniu” – zachęcam wszystkich do korzystania z zakładki „O Nas” jako punktu odniesienia dla obszarów, które warto rozwijać i pielęgnować.

  • Małopolska Filia Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP pisze:

   Akademia Liderów Cogito to piękna inicjatywa. Życzymy Wam wytrwałości i samych sukcesów!

 31. Tomasz Bosko pisze:

  Zachęcam do czytania stron internetowych
  Akademii Liderów Cogito każdego, kto doświadcza choroby i związanej z nią stygmatyzacji a także autostygmatyzacji.
  Spodziewam się, że treści zamieszczone na tych stronach będą również docierały do małych miejscowości. Wiem, jak to jest mieszkać i żyć w małym mieście…
  Rośnijmy więc w siłę 🙂 i żyjmy nadzieją, że coś dobrze drgnie w reakcji społeczeństwa na choroby psychiczne. Jest to jednym w ważniejszych celów, które przyświecają również Lubelskiemu Stowarzyszeniu Jesteśmy.

  • Grzegorz pisze:

   Przydałaby się może jeszcze na stronie informacja o tym, gdzie funkcjonują Stowarzyszenia dla osób po kryzysach psychicznych. Taki spis doskonale uzupełniłby Wasza bazę.

 32. Stowarzyszenie Terapeutów Zajęciowych pisze:

  Zaciekawiły mnie informacje o I Kongresie Zdrowia Psychicznego, który odbył się w maju w Warszawie. Nie wiecie, czy planowane są kolejne tego typu inicjatywy?

  • Jang pisze:

   Kongres był wielkim wydarzeniem w świecie psychiatrii, tak dla profesjonalistów jak dla pacjentów i ich rodzin. Osoby zaangażowane robią wszystko, by kolejny kongres stał się faktem i wybrzmiał jeszcze mocniej. Z tego co słyszałem, pierwotnie planowano organizować go co 3 lata, gdyż rokrocznie byłoby to bardzo trudnym przedsięwzięciem – to miesiące przygotowań i potem prac dodatkowych / zamykających, ale słyszałem też, że są plany na rok 2019 – może ktoś potwierdzić? W międzyczasie, jest wiele wydarzeń tematycznych, najlepiej zerknąć do zakładki „Wydarzenia” a także na stronę SRP (Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej).

 33. Zakład Psychiatrii CMUJ pisze:

  Bardzo podoba nam się tekst Katarzyny Szczerbowskiej: „Szpital oczami pacjenta”. Opis panujących tam warunków jest wstrząsający zwłaszcza w porównaniu do opisu szpitala w Wielkiej Brytanii. Wzrusza wdzięczność jaką pani Katarzyna Szczerbowska okazuje oddziałowi pracującemu w szpitalu i to, że uważa iż zawdzięcza im życie

  • Małopolska Filia Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP pisze:

   Tak, to piękny tekst i niestety bardzo prawdziwy. Tylko łącząc nasze działania możemy przeciwstawić się takim warunkom i zadbać, by nikt więcej nie musiał ich doświadczać.

 34. Niekiedy lękamy się ujawniać drzemiące w nas potencjały, chociaż nasze „wyjście do ludzi” z przesłaniem: jesteśmy pełnowartościowymi członkami społeczeństwa, potrafimy wiele uczynić dla innych – mogłoby przyczynić się do obalenia nieuzasadnionych stereotypów na temat osób chorujących. Nasza strona internetowa jest tymczasem płaszczyzną, za pośrednictwem której możemy się zwracać także do ludzi, dysponujących błędnym (może ukształtowanym przez media) obrazem osoby chorującej psychicznie.

  • Stowarzyszenie Rodzin "Zdrowie Psychiczne" pisze:

   Ta walka ze stereotypami i uprzedzeniami jest niezwykle ważna. Ich skutki bowiem ponoszą nie tylko osoby chorujące psychicznie, ale też ich rodziny.

 35. Ośrodek Wsparcia Kraków pisze:

  Bardzo podoba nam się książka Pani Aleksandry Kożuszek: „Radość odzyskana”. To bardzo poruszająca osobista wypowiedź niosąca wiarę i nadzieję.

 36. Również czytałem książkę Oli Kożuszek. Jest to świadectwo dramatycznych przeżyć, ale i zwycięstwa odniesionego nad tym, co zdawało się odbierać Nadzieję. Świadectwo przywróconego sensu. Jestem pełen podziwu dla konsekwencji i odwagi Autorki.

  • Stowarzyszenie Rozwoju Gmin "EDUK" pisze:

   Ja też jestem zafascynowana tą książką. Dziękuję za to, że zamieściliście ten tekst na stronie. Opowieść niezwykle odważna i przejmująco prawdziwa. Niesie w sobie dużo nadziei.

 37. Gratulujemy wspaniałej inicjatywy! Będziemy polecać i reklamować wśród psychodramatystów. Czekamy na kolejny Kongres Zdrowia Psychicznego w 2019r.

 38. Kochani Członkowie Akademii!

  Bardzo dziękujemy za aktywny udział i wsparcie w przygotowaniu I Kongresu Zdrowia Psychicznego!
  Dzięki Wam powstała deklaracja
  Czytajcie tutaj:
  http://npozp.pl/

  Andrzej Cechnicki

 39. Fundacja KTO Kultura Troska Otwartość pisze:

  Bardzo podoba mi się zamieszczona w materiałach recenzja filmu „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” autorstwa pani Doroty Dużyk – Wypich. Pięknie pisze nie tylko o samym filmie, ale w ogóle o procesie terapii.

 40. Ci, którzy potrafią dawać świadectwo o możliwości i konieczności podjęcia skutecznego trudu zdrowienia dają poniekąd szansę nowego życia osobom, które tymczasem nie widzą przed sobą żadnych perspektyw. Przesłaniem, jakie można skierować w stosunku tych ostatnich jest: Naprawdę warto. Warto zaufać, że żadna z dróg rozwoju i szczęścia osobistego nie jest przed Wami zamknięta!

 41. Jang pisze:

  Bardzo wartościowy tekst Kasi Szczerbowskiej w zakładce – Materiały -> Teksty -> „Szpital oczami pacjenta”, napisany prosto a tak głęboko – napisany bez koloryzowania, bez ściemy, bez dramatyzowania, napisany tak jak jest. Sam potwierdzam urągające wszelkim normom warunki panujące na oddziale F5.
  Tekst Kasi poruszył we mnie najgłębsze struny, pozwolił przeżyć tamten czas raz jeszcze w bezpiecznych warunkach obecnego dobrostanu i z innej już perspektywy i puściła we mnie jakaś napięta struna, z której obecności nawet nie zdawałem sobie sprawy. Dziękuję, że mogłem to przeczytać.

 42. Być liderem w terenie oznacza niejednokrotnie codzienne zaangażowanie w ramach tych samych ruchów i organizacji, w jakich działało się w czasach przed zaistnieniem Akademii Liderów. Jednak uczestnictwo w akademii przynosi bardziej uniwersalne spojrzenie na te same problemy osób chorujących – choćby ze względu na szansę przekonania się, ile naszych bolączek dotyczy pacjentów psychiatrycznych w całej Polsce. To naturalny krok w kierunku podjęcia współodpowiedzialności za sytuację osób chorujących nie tylko na własnym podwórku.

  • Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego pisze:

   Pięknie napisane o roli lidera. Ten tekst świadczy o Waszej dużej odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i za innych.

  • Józef M. pisze:

   Pięknie Pan pisze o „byciu liderem”. Niewątpliwie to nie tylko wyróżnienie, ale i obowiązek.

 43. Ewa Piskorska, eF kropka pisze:

  Serdecznie gratuluje Oli Kozuszek wspanialego wydawnictwa. 🙂 Bardzo sie cieszę, ze jest tu dostępne. Jednak bardzo chetnie kupię wydanie papierowe i poproszę o autograf. To wspanialy pomysl, zeby w ten sposob pomagac innym swoim doswiadczeniem.

  • Grzegorz pisze:

   Przyłączam się do gratulacji dla Pani Oli Kożuszek. To piękne świadectwo, bardzo wzruszająca i niesamowita opowieść.

  • Łukasz P. pisze:

   Mnie też się podoba opowieść Pani Oli Kożuszek. To ważne by mówić, o tym co nas dotyka i o tym co nam pomaga.

 44. Ewa Piskorska, eF kropka pisze:

  Bardzo się cieszę na spotkanie w Krakowie na konferencji we wrzesniu. Będę tylko w czwartek, ale spotkanie osob z calej Polski dzialajacych w tym samym celu jest bardzo wzmacniajacym uczuciem. Czekam z niecierpliwością. 🙂

 45. Jang pisze:

  Jestem pod wrażeniem listy grantów w zakładce „Nasze projekty” – ogrom pracy włożonej w napisanie, złożenie i przeprowadzenie projektów grantowych zasługuje na szczególne uznanie i szacunek. Bo jednym są chęci, wiedza i mówienie, jak powinno się działać, a drugim to działać z wymierną korzyścią i pożytkiem (na polu edukacji / aktywizacji / tworzenia przestrzeni dla twórczości i ekspresji / wszystkiego, co prowadzi do zdrowia). Brawa dla autorów grantów 🙂 !

 46. Ewa Piskorska, eF kropka pisze:

  Film o zatrudnieniu osob chorujących jest GENIALNY. 🙂 Udostępniam na fb.:)

 47. Barbara Banaś pisze:

  Zachęcam wszystkich do odwiedzenia strony Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” skupiającego osoby po kryzysach psychicznych. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji o nas i możecie przeczytać wszystkie numery Czasopisma Środowisk Działających na Rzecz Osób Chorujących Psychicznie DLA NAS. Życzę miłej lektury.
  http://www.otworzciedrzwi.org

  • Józef M. pisze:

   Byłem na tej stronie – to co robicie jest ważne, potrzebne i inspirujące!

  • Zuzanna S. pisze:

   Fajna ta Wasza strona. Dobrze, że zamieszczacie wszystkie numery Czasopisma DLA NAS, bo jest do nich swobodny dostęp. A gdzie można dostać to Czasopismo w wersji papierowej?

 48. Cieszę się tą wymianą myśli i doświadczeń.. Chciałabym dołączyć parę refleksji do recenzji filmu „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”.
  Oglądałam go w ubiegłym roku. Oprócz trzymającej w napięciu trudnej rozmowy matki z córką z wielką przyjemnością śledziłam twarz prof. de Barbaro, który jest moim lekarzem. Pamiętam kiedy 40 lat temu dostałam się pod jego opiekę już miał ten przenikliwy wzrok i wytężoną uwagę kiedy słuchał. Doznałam z jego strony wielorakiego wsparcia – nie tylko medycznego. Do dziś w trudnych chwilach mogę liczyć na jego mądrą radę i zrozumienie. Kiedyś powiedział, że jestem jego największym sukcesem. Przed I Forum Psychiatrii Środowiskowej we Wrocławiu zadzwoniłam i zapytałam czy nadal tak uważa i czy mogę o tym powiedzieć w mojej prezentacji. Odpowiedział: „tak, tylko zależy co powiesz potem.” Mam ogromną wdzięczność za jego opiekę i troskę, bez niej z pewnością bym nie wyzdrowiała. Uważam, że jest charyzmatycznym psychiatrą.

 49. Renata pisze:

  Obejrzałam wszystkie reportaże umieszczone na Waszej stronie. Są naprawdę interesujące. Bardzo ciekawa forma.

 50. Iwona pisze:

  Zaskoczyła mnie ilość projektów, które prowadzicie

 51. Chętnie wierzę we wspaniałą rolę charyzmatycznego psychiatry – P. prof. de Barbaro. Tak chyba jest, że spotkawszy C z ł o w i e k a w lekarzu prowadzącym chętniej podejmujemy trud efektywnego zdrowienia. Sam spotkałem w toku swego leczenia również wspaniałego, oddanego pacjentom lekarza-psychiatrę: P. dr Ewa Kopacz z Lublina (nie mylić z politykiem o takim samym imieniu i nazwisku!) była tym lekarzem, którego opieka zainicjowała długotrwały i najeżony trudnościami proces mojego zdrowienia. Osobista relacja z lekarzem prowadzącym jest czymś ważnym – jej fundamentem jest nasze pełne zaufanie. Zresztą – P. Ewa Kopacz uczyła mnie przede wszystkim zaufania w stosunku do samego siebie…

 52. Jang pisze:

  Lektura tekstów w zakładce Materiały powinna być lekturą obowiązkową na studiach medycznych 🙂 To potężny przekaz i świadectwo walki, mądrości i odwagi godnej najwyższego uznania i przyjęcia za wzór do naśladowania – ze względu na postawy autorów, ogrom pracy jaki wkładają w zmagania z codziennymi trudnościami, w odnajdywanie nadziei, w zdrowienie. Innym źródłem, które jest taką potężną dawką nadziei i inspiracji jest czasopismo Dla Nas – ów zbiór wydań jest czymś bezcennym. Zapewne wielu czytelników bardzo by się cieszyło – ja na pewno – gdyby na stronie Akademii Liderów znajdował się jakiś odnośnik do niego.

 53. Ogólnopolska Federacja Rodzin Os. chorujących Psych. "Rodziny" pisze:

  Ja też jestem pod wrażeniem tekstów zamieszczonych w Materiałach. To bardzo piękne świadectwa, niosące wiarę w to, że Zmiana jest możliwa, dla mnie są źródłem nadziei i optymizmu. Pozdrawiam serdecznie, wszystkie osoby borykające się z problemami zdrowia psychicznego a także tych, którzy im towarzyszą w zdrowieniu, czy to poprzez relację terapeutyczną czy przez Trwanie jako bliska osoba

 54. Myślę, że teksty zawarte w zakładce Materiały są świadectwem, że jesteśmy na początku drogi do odkrywania, że osoby chorujące psychicznie mają do zaoferowania społeczeństwu: innym osobom chorującym, lekarzom i osobom zdrowym bezcenną wiedzę i doświadczenie. Mówiąc: „na początku drogi” mam na myśli odkrywanie ich potencjału, a nie początek zaangażowania samych chorujących, którzy są tak samo użytecznymi członkami społeczeństwa, jak wszystkie inne osoby.

 55. Olek P. pisze:

  Dziękuję za wszystkie materiały zamieszczone na stronie, są pomocne i pokrzepiające.

 56. Zuzanna S. pisze:

  Gratuluję zrealizowanych projektów. To naprawdę imponujący dorobek!!!

 57. Chciałbym podzielić się z Czytelnikami radosną wiadomością, że reprezentowane w Akademii Liderów Cogito Lubelskie Stowarzyszenie JESTEŚMY ma już za sobą swoje Walne Zebranie Członków. Po wpisie dokonanych przez nie zmian personalnych we władzach stowarzyszenia do krs będziemy mogli powiedzieć, że droga do dalszego intensywnego zaangażowania stoi przed nami otworem. Sprawozdanie merytoryczne z 4-letniej działalności LSJ można znaleźć pod adresem lsjestesmy.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *Ostatnie wpisy

Archiwa

Kategorie